Jak dobrać uchwyty do mebli? Część I - styl

Jak dobrać uchwyty do mebli? Część I - styl

Rozpoczynamy nasz poradnik o odpowiednim, przemyślanym wyborze uchwytów do mebli. Część pierwsza poświęcona jest stylowi wnętrza. Dowiecie się, jakie uchwyty pasują do stylu klasycznego, jakie do nowoczesnego, a jakie do skandynawskiego.

Dobór uchwytów meblowych często zostaje zepchnięty na ostatni plan i w natłoku prac wykończeniowych czy też remontowych kończy się pochopną decyzją uzależnioną od aktualnej dostępności produktów. A ten pozornie niewielki element może całkowicie odmienić charakter mebla czy nawet pomieszczenia (w kuchni będzie przecież występował w tak dużej ilości, że nie sposób go nie zauważyć).

W dzisiejszych czasach wybór uchwytów do mebli jest praktycznie nieograniczony – jeśli nie znajdziemy wymarzonego produktu w ofercie producentów, ktoś może go dla nas wykonać na zamówienie. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na kilka spraw: styl, materiał i kolor, czy wreszcie typ lub też kształt uchwytu.

Uchwyty a styl wnętrza

Na pierwszy ogień weźmy stylistykę – zarówno mebli, jak i samych uchwytów. Te ostatnie mogą być idealnie dopasowane stylistycznie, lub wręcz przeciwnie, przełamywać charakter wnętrza bądź mebla i stanowić kontrastowy, przyciągający wzrok akcent.

Do wnętrz klasycznych świetnie będą pasowały metalowe uchwyty o dekoracyjnych formach i szlachetnym wykończeniu, ale możemy przełamać ten klimat także minimalistyczną w formie, czarną matową gałką.

Działa to również odwrotnie – w nowoczesnej przestrzeni akcent stylizowany na poprzednią epokę będzie nietuzinkowym pomysłem.

Wnętrza inspirowane stylem skandynawskim czy boho na pewno zyskają na doborze uchwytów z naturalnych materiałów i w niezobowiązujących formach – na przykład drewnianych lub skórzanych.

 

Na zdjęciu: ciemnobrązowe uchwyty skórzane Lade #4

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.