Jak wybrać stolik kawowy i pomocniczy?

Jak wybrać stolik kawowy i pomocniczy?

Masz już urządzone mieszkanie, w salonie sofę i myślisz nad wyborem odpowiedniego stolika? Stworzyliśmy dla Was mały poradnik, czym się kierować, decydując się na stolik kawowy, czy stolik pomocniczy.
 
Stolik kawowy jest niezwykle praktycznym i potrzebnym elementem wyposażenia, ale często przy urządzaniu wnętrza jest spychany na dalszy plan. W pierwszej kolejności salon wyposażamy w sofę. Ma to oczywiście sens - to zwykle największy mebel w pomieszczeniu, a dodatkowo najdroższa inwestycja. O ile stoliki kawowe i pomocnicze nie są same w sobie tak wygodne, to na pewno są niezwykle funkcjonalne. Bo gdzie, oglądając wieczorem serial, odstawić kubek z herbatą? Gdzie odłożyć książkę czy czasopismo? Proszę, nie odstawiajcie kieliszka z winem na podłogę. To może zakończyć się małą katastrofą!

No dobrze, ale od czego zacząć przy wybieraniu stolika? Są dwa istotne aspekty: materiał i kolorystyka oraz kształt i rozmiar. Śmiem twierdzić, że ten drugi zestaw parametrów, choć mniej ekscytujący, jest bardziej istotny. Żeby stolik dobrze grał z kanapą, ważne są proporcje. Proponujemy kierować się następującymi zasadami:
- do standardowej sofy dobierz podłużny stolik o szerokości 1/2 do 2/3 kanapy,
- do sofy z szezlongiem proponuję stolik o takich samych proporcjach, ale tylko w stosunku do tej nieprzedłużonej części kanapy,
- do narożnika kieruj się tym samym stosunkiem szerokości w odniesieniu do dłuższego boku mebla.

Pro tip:
Jeśli marzy Ci się okrągły stolik, a do Twojej sofy lepiej pasowałaby bardziej wydłużona forma, możesz zestawić ze sobą dwa okrągłe modele (na przykład różnej wysokości).

  
Kolejną kwestią jest oczywiście materiał. Tu wybór jest ogromny! Od drewna, przez tworzywa sztuczne, po naturalny kamień, skórę i metal. W tym przypadku pod uwagę warto wziąć stylistykę całego pomieszczenia, a nawet całego domu czy mieszkania. Tu nie ma złotych zasad, ale wprawne oko bez problemu oceni czy dany mebel będzie pasował i stanowił ozdobę salonu.

Jeśli szukasz wytrzymałego stolik, który nie wymaga zbyt dużo uwagi i ostrożności, zachwalamy modele z blatem metalowym lub z mało wymagającego kamienia. Może to być łupek, granit lub wapień - ważne jednak by był zaimpregnowany. Marmur polecamy do wnętrz, w których stale panuje porządek i spokój, bo jest bardzo chłonny, co zwiększa ryzyko powstawania plam. Jeśli chodzi o blaty stalowe malowane na różne kolory, koniecznie zwróć uwagę na to, żeby były lakierowane proszkowo!

Dodatkowym atutem stolika kawowego może być więcej miejsca do przechowywania, na przykład w formie półki lub szuflady. Taka półka może być jednocześnie ozdobą mebla, pod warunkiem, że będzie wykonana w atrakcyjny wizualnie sposób. Widziałeś już nasze stoliki z serii Stade z półkami wyplatanymi z pasów naturalnej skóry? Jeśli nie, koniecznie to nadrób :)
 
Mało mówi się także o salonowych pomocnikach, czyli niewielkich stolikach ustawianych z boku kanapy czy obok fotela. Szkoda, bo są bardzo poręczne! Ich wysokość jest zwykle wyższa niż stolików kawowych, dlatego żeby coś na nie odstawić zupełnie nie musimy się schylać - wystarczy wyciągnąć dłoń. Takie stoliki pomocnicze mogą sprawdzić się również w sypialniach zamiast szafek nocnych. Może nie dadzą tyle miejsca do przechowywania ze względu na brak szuflad czy półek za zamykanym frontem, ale są dzięki temu lżejsze wizualnie i często bardziej kompaktowe - to ważne w niewielkich sypialniach.
 
Podsumowując - wybierając stolik do salonu zwróć uwagę na jego formę oraz materiał, ale zacznij od proporcji. Nie pozwól, żeby ten element był traktowany po macoszemu. Dobrze dobrany stolik kawowy może być sercem salonu :)
 
Na zdjęciach: stolik kawowy Skife #2, stolik nocny Lade #1, stolik kawowy Stade oraz Skife #1
Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.