Jak dobrać uchwyty do mebli? Część II - materiał

How to choose cabinet hardware? Part II - material [PL]

W drugiej części poradnika dotyczącego wyboru uchwytów meblowych przedstawiamy dostępne materiały - od metalu, przez tworzywo sztuczne, po drewno i naturalną skórę. 

Uchwyty meblowe z metalu

Materiał w pewnym stopniu stanowi również o stylu uchwytu czy gałki. Te klasyczne będą najprawdopodobniej wykonane z metalu: niklowanej lub chromowanej stali, lakierowanego lub postarzanego mosiądzu, w wykończeniu polerownym lub też szczotkowanym. Mniej popularnym metalem, a zyskującym obecnie na popularności jest miedź – tu częściej znajdziemy modele proste w formie, a także stylizowane na industrialne, przywodzące na myśl miedziane rurki używane w domowych instalacjach.

Metalowe uchwyty mogą mieć oczywiście także formy nowoczesne, a nawet zupełnie minimalistyczne (na przykład uchwyty krawędziowe, które obok systemu tip-on są kwintesencją dyskrecji) – materiał daje duże pole do popisu. Co więcej można go lakierować na dowolny kolor lub uzupełnione dekoracyjnymi wstawkami np. z emalii czy masy perłowej.

Uchwyty z tworzywa sztucznego


Podobnie uniwersalnym tworzywem jest plastik, który pozwala na nieograniczoną fantazję jeśli chodzi o formowanie finalnego produktu, jest jednak nieco mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, na przykład zarysowania.

Uchwyty meblowe z naturalnych materiałów

Dla poszukujących oryginalności, a jednocześnie materiałów naturalnych na rynku pojawiają się uchwyty drewniane (z litego drewna różnych gatunków lub ze sklejki – wycinane w dowolne płaskie kształty i bejcowane na różne odcienie brązu) oraz nadal zyskujące na popularności uchwyty z naturalnej skóry.

Te ostatnie mogą przybierać różne formy i kolory, choć zwykle pozostają w palecie bliskiej kolorom występujących w przyrodzie, zwykle uzupełnione są także okuciami ze stali lub mosiądzu.

Uchwyty z drewna i skóry będą cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż metal czy tworzywo sztuczne, jednak należy pamiętać, że o tego typu materiały trzeba dbać i co jakiś czas konserwować je odpowiednimi produktami.

Podsumowanie

Na koniec należy pamiętać, że uchwyty meblowe z różnych materiałów można ze sobą łączyć. Idealnie pasują do siebie na przykład uchwyty wykonane z mosiądzu z uchwytami skórzanymi, zwłaszcza w odcieniach brązu, a jeszcze lepiej gdy są uzupełnione o mosiężne okucia. 

 

Na zdjęciu: uchwyty meblowe Lade Ny #1 ze skóry w kolorze czarnym

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.