Jak dobrać uchwyty do mebli? Część III - kształt

How to choose cabinet hardware? Part I - shape [PL]

W ostatniej części poradnika dotyczącego uchwytów do mebli opisujemy dostępne kształty i ich możliwe zastosowania.

Jeśli chodzi o kształt uchwytów, najprostszym podziałem jest ten na gałki i uchwyty podłużne. Jako że nowe materiały pozwalają na wprowadzenie zupełnie nowych, oryginalnych form warto podział ten zmienić na taki, który skupi się na ilości potrzebnych do mocowania otworów.

Uchwyty mocowane w jednym punkcie

Oprócz tradycyjnych gałek meblowych kategoria ta obejmuje na przykład nasze uchwyty Lade i Lade Om, które stanowią odpowiednio uformowane pętle z pasków naturalnej skóry. Pasują one zarówno do otwieranych frontów, jak i szuflad.

Uchwyty wymagające większej liczby otworów

W tej kategorii znajdą się uchwyty meblowe wymagające większej ilości otworów (zwykle dwóch) w odpowiednim rozstawie. Ten parametr jest istotny, gdyż wpływa na wygodę użytkowania podłużnych uchwytów – to od niego zależy jak wygodnie będzie można chwycić go dłonią. Najbardziej typowe rozstawy otworów to 96 mm, 128 mm i 160 mm. Jeśli poszukujemy uchwytu o nietypowym rozstawie warto zwrócić się do małych marek, które wykonują swoje produkty ręcznie. Nasza marka Steil może dostosować każdy typ uchwytu do określonego rozstawu otworów nawet przy zamówieniu jednej sztuki.

W przypadku ciężkich drzwi lub obciążonych szuflad warto rozważyć uchwyty mocowane na cztery śruby. Idealnie sprawdzą się w takich miejscach nasze uchwyty z serii Lade Maxi.

Uchwyty krawędziowe i wpuszczane

Warto wspomnieć także o uchwytach krawędziowych oraz wpuszczanych, które świetnie sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni lub wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, że powierzchnia frontu meblowego pozostała możliwie gładka i pozbawiona elementów przestrzennych. Alternatywą dla nich może być oczywiście system tip-on, czyli otwieranie frontów na klik, ale także minimalistyczne uchwyty skórzane, takie jak nasz model Lade Li.

Nie zapominajmy, że wymiana uchwytów to świetny trik na dodanie akcentów własnego stylu w wynajmowanym mieszkaniu – przy wyprowadzce uchwyty możemy szybko wymienić na poprzednie, a własne zabrać do kolejnego domu. W takim wypadku należy zwrócić przede wszystkim uwagę na istniejące otwory we frontach i dostosowanie wybranego modelu do ich rozstawu.

 

Na zdjęciu: uchwyty skórzane z serii Lade i Lade Ny

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.